Okur Emlak
Son Gezdiğiniz İlanları Görüntülemek İçin Tıklayınız..Son Gezilenler Favori İlanlarınızı Görüntülemek İçin Tıklayınız..Favorilerim İlan Karşılaştırma Listesini Görüntülemek Tıklayınız..Karşılaştır Kayıtlı Aramalarım Listesini Görüntülemek Tıklayınız..Aramalarım
Menü
İzmirde Alsancak isyanı
Görseller
1910 yılından beri futbola hizmet veren (o dönemde bölgede bulunan Rum takımı Panionios) Alsancak Stadı, 1929'da tribünlerin inşa edilmesiyle tam anlamda bir futbol stadyuma dönüştürüldü. Dile kolay 104 yıl... Türkiye 1. Ligi'nin ilk maçının oynandığı (21 Şubat 1959'da İzmirspor-Beykoz 1908), ilk golünün atıldığı (21 Şubat 1959) emektar tesis, artık 'güzel oyun'a yasaklandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarınca 6 Ağustos'ta yapılan yapı güvenliği testi sonucu tesisin boşaltılması kararlaştırıldı. Gerekçe olarak ise tribünler ve idari binanın, depremde yıkılma tehlikesinin bulunması gösterildi. 1. Lig ve 2. Lig'de toplam 4 takımın dönüşümlü olarak haftada 2 maç oynadığı stadın yeni sezonun başlamasına sadece 10 gün kala kapatılması, kafa karıştıran soruları da beraberinde getirdi.

ATATÜRK STADI DEPREME DAYANIKLI MI?
Alsancak'ı son 6 sezondur kiralayan Altay'ın yanısıra stadı kullanan Göztepe, Altınordu ve Karşıyaka kulüpleri, ilk hafta maçlarından hemen önce stadın kapısına kilit vurulmasına tepkili. Kulüplerin harcadığı para, Passolig için yapılan yatırım, yeni adres olarak zemini kötü olan ve depreme dayanıklı olup olmadığı tartışılan Atatürk Stadı'nın gösterilmesi de cabası. İşin bir de 'rant iddiası' boyutu var ki, son iki günde İzmir adeta ayaklanmış durumda.

Birçok futbolseverler, stadın bulunduğu araziye alışveriş merkezi yapılacağını savunuyor. Aslında AVM tartışması yeni bir gelişme değil. Zira, "2012'de 2 yeni stat karşılığında 81 milyon TL değer biçilen Alsancak'ın, Maliye Bakanlığı'na ticari alan yaratma amacıyla devredildiği" haberleri gündeme gelmişti. İzmir halkının sert tepkisi nedeniyle projeden vazgeçildiği ileri sürülmüştü. Aradan iki yıl geçmesine karşı tesisin akıbeti hâlâ bir muamma.

9 GÜNDE 6 KARŞILAŞMA

İzmir ekipleri Karşıyaka, Altay, Altınordu ve Göztepe, geçtiğimiz sezon başında Alsancak Stadı'nda zemin yenileme çalışmaları yapılması sebebiyle 5 Ekim tarihine kadar burada maç oynayamadı. Çalışmalarının bitmesi sonrası ise Alsancak, 9 günde 6 karşılaşmaya ev sahipliği yaptı. Konak Belediyespor'un da Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi müsabakasına çıktığı statta; Altay-Bugsaşspor, Göztepe-Hatayspor, Altınordu-Altay, Konak Belediyespor-RTP Unia Raciborz, Altay-Kızılcahamamspor ve Göztepe-Çankırıspor maçları oynandı.

ALTAY: VAZGEÇMEYECEĞİZ

Altay Kulübü Başkanı Aslan Savaşan, "Kapı girişleri için 300 bin TL, koltuklar için 325 bin TL ödedik. Zemin için Altınordu, Karşıyaka ve Göztepe ile 700 bin TL masraf yaptık. Çimlerin sulanması için aylık 7 bin TL fatura ödüyoruz. Passolig sistemi için yatırım yapıldı. Ülkemizde hangi statlarda deprem testi yaptırıldığı ve tüm statların deprem sağlamlık test sonuçları açıklanmalı. Alsancak Stadı'ndan vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Profesyonel Şube Sorumlusu Avukat Umut Köroğlu ise, "Tesisin depreme dayanıksız olduğuna ilişkin rapor bize gösterilmeden İl Güvenlik Kurulu kararıyla Futbol Federasyonu'na gönderildi. Tek amaçları stadı TOKİ'ye devredip buraya alışveriş merkezi yapmak. Bu oyuna gelmeyiz. Altay gibi 100 yıllık bir çınarı, İzmir'e dün gelmiş bürokrata yedirmeyiz" diye konuştu.

KOMBİNE SATIŞI DURDU

Göztepe Kulübü'nden yapılan açıklamada, "2014-2015 sezonunda maçlarımızı oynamayı planladığımız Alsancak Stadı'nın durumuna ilişkin oluşan belirsizlikten dolayı kombine kart satışlarımızı bir süreliğine durdurma kararı almış bulunuyoruz. Stat durumu netleşene kadar taraftarlarımızı mağdur etmemek için aldığımız kombine kart satışını durdurma kararını en kısa sürede kaldırıp kombine bilet satışlarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz" ifadelerine yer verildi.

"KARŞIYAKA STAT İSTEYECEK"

Karşıyaka Kulübü Başkanı Fatih Diniz, Bucaspor'un kabul etmesi halinde bu sezon iç saha maçlarını Buca Arena'da oynamak istediklerini belirterek, "Şu anda İzmir'de sadece Atatürk Stadı ve Yeni Buca Stadı var. Atatürk Stadı'na e-bilet sistemi monte edilmesi 3-4 ay sürer. 102 yıllık Karşıyaka yarın Bucaspor'a giderek stat isteyecek. Bugün takımı olmayan kentlere stat yaplıyor. Karşıyaka camiası yeni stat için masaya yumruğunu vurmalı" şeklinde konuştu.

İkinci Başkanı Azat Yeşil de, "Bir binada deprem riski varsa, güçlendirilip işlevi korunabilir. Stadın tribünleri, acil iş kapsamında ihalesi yapılırsa 4 milyon TL'ye 90 günde güçlendirilir. Günümüzde 70 günde viyadük inşaa ediliyor. Atatürk Stadı'na depreme dayanıklılık testi uygulansa, orası da çürük çıkar" iddiasında bulundu.

VALİDEN 'AVM' SORUSUNA YANIT

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Alsancak Stadı'nın geleceğiyle ilgili soruya, "Gençlik ve Spor Bakanlığı, stadın aynı hizmet çerçevesinde değerlendirilebilmesi açısından; 'proje nedir, çalışma nasıl olabilir'in çalışmalarını yapıyor" yanıtını verdi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal ise İmar Kanunu açısından şu an için stat arazisine alışveriş merkezi veya başka bir tesis yapmanın mümkün olmadığını savundu.

BELEDİYE DE ŞAŞKIN

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Alsancak Stadı'nın yerine ne yapılacak?" sorusuna cevap beklediğini ifade ederek, "Kimse 'Riskli bir tesiste futbol oynansın, binlerce insan maç seyretsin' diyemez. Ama Alsancak Stadı’nı 'riskli yer' ilan edip buraya ne yapacağınızı söylemiyorsanız, bu karar kafaları karıştırır. Hem Çevre ve Şehircilik hem de Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkililerine soruyorum; Stadın yerine ne yapacaksınız? Açıklayın, öğrenelim" dedi.

UNIVERSIADE'IN EVSAHİBİYDİ

Bir diğer şaşkınlık yaratan nokta, şimdi 'depreme karşı dayanıksız' denilen Alsancak Stadı'nın, 2005 yılında Üniversite Yaz Oyunları'na (UNIVERSIADE) ev sahipliği yapmış olması.

Kaynak: Radikal
1547 kişi tarafından görüntülenmiştir.

BİLGİ BANKASI

110

SIKÇA SORULAN SORULAR

0

BANA ÖZEL

NE ARAMIŞTINIZ?

SOSYAL MEDYA'DA BİZİ TAKİP EDİN


facebook twitter google plus rss