Okur Emlak
Son Gezdiğiniz İlanları Görüntülemek İçin Tıklayınız..Son Gezilenler Favori İlanlarınızı Görüntülemek İçin Tıklayınız..Favorilerim İlan Karşılaştırma Listesini Görüntülemek Tıklayınız..Karşılaştır Kayıtlı Aramalarım Listesini Görüntülemek Tıklayınız..Aramalarım
Menü
Alsancak limanını kaldırma lüksümüz yok
Görseller
İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, Alsancak Limanı'nın kentin tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ve başka bir yere taşınmaması gerektiğini dile getirdi

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, son günlerde Aliağa Limanı'na taşınması gündeme gelen Alsancak Limanı'nın kaldırılmaması gerektiğini söyledi. Alsancak Limanı hakkında verilecek kararın uzmanlarına danışılması gerektiğini ifade eden Ediz "Bu nedenle Alsancak Limanı hakkında ticaret işiyle çok yönlü ve çok farklı kulvarlardan nemalanan insanlardan uygun görüşlerin alınması lazım. Bireysel olarak, bir tarafın görüşüyle sonuçlanacak ve ona göre karar verilecek bir konu değil" diye konuştu.
Alsancak Limanı'nın Aliağa Petkim Limanı'na taşınması fikriyle Socar Türkiye CEO'su Kenan Yavuz ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş arasında başlayan tartışmalara Abdülaziz Ediz de katıldı. Alsancak Limanı'nın İzmir'in tarihinde önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Ediz "Uzun yıllardır dışarıdan gelen ürünlerin Anadolu'ya geçişi İzmir'den sağlanmıştır. Ege Bölgesi'nin ihracatı İzmir'den dışarıya açılmıştır. İzmir gerek ithalat gerekse ihracatta kapı görevi görmüştür. Alsancak Limanı'nın böyle bir tarihi misyonu var" dedi.

Geçmiş yok sayılamaz
Alsancak Limanı'nın tarihi misyonunu ve geçmişini yok saymanının mümkün olmayacağını vurgulayan Ediz "Alsancak Limanı, en ilkel şekilde de ticaret yaptı, en modern şekilde de yapıyor. Alsancak Limanı'nın buradan kaldırılma gibi bir lüksünün olmaması gerekir. İnsanlar yaşadığı sürece Alsancak Limanı'nda ticaret devam eder. Alsancak Limanı'nın tarihten getirdiği özelliğinin yok edilmemesi gerekiyor. Alsancak Limanı Anadolu'nun ve Ege Bölgesi'nin dışarıya açılan ilk kapısıdır" dedi.

Kruvaziyer turizmi
Aliağa Petkim Limanı'nın çok farklı konumda olduğunu sözlerine ekleyen Abdülaziz Ediz "Burada ağır yük gemilerinin taşıma organizasyonları yapılıyor. Alsancak Limanı'nda hem yük hem de yolcu taşımacılığını sürdürebilir" diye konuştu.

Aliağa limanları yoldan şikayetçi
Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Aliağa limanlarını ziyaret etti. Bölgede faaliyet gösteren liman temsilcileri yaşadıkları sorunun başında "yol" geldiğini söyledi.
Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Aliağa'da faaliyet gösteren HABAŞ, Ege Çelik, Batı Çim, İDÇ, Ege Gübre, TCE Ege ve Nemport limanlarını ziyaret etti, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Görüşmeler sırasında liman yetkilileri, en fazla 'yol sorunu' dile getirilerek, hurda taşıyan kamyonların taşıma şekli ve bu yollarda geçimini hurda toplayarak sağlayan insanların olmasının mevcut durumu daha zor hale getirdiğini ifade etti.

Kaynak: Yeni Asır
1476 kişi tarafından görüntülenmiştir.

BİLGİ BANKASI

110

SIKÇA SORULAN SORULAR

0

BANA ÖZEL

NE ARAMIŞTINIZ?

SOSYAL MEDYA'DA BİZİ TAKİP EDİN


facebook twitter google plus rss